Alla har rätt att funka olika i friluftslivet

”Scouterna och Friluftsfrämjandet samarbetar för att göra friluftslivet mer inkluderande för barn och unga med ADHD och autism.”
ARENA: Fritid
GENOMFÖRARE: Ideell organisation
MÅLGRUPP:
0-6 år, 7-19 år
KONTAKTPERSON:
REGION: Hela Sverige
KOMMUN: Hela Sverige

Här kan du lyssna på en podcast (17 minuter) med Lotta Gunnarsson, programansvarig på Scouterna, och Mikael Stark, projektledare på utvecklingsavdelningen.

Scouternas hemsida.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Om du håller med om att det är dags för alla och envar – privat och överallt där du kan påverka utvecklingen – att välja rörelse, då ska du prenumerera på Främjafys nyhetsbrev. Let’s do this, som britterna just nu uppmanar varandra!

Fler Goda exempel

Suleyman-och-tiger

Golf för nya vänner

En modell för att nyanlända och delvis etablerade ska komma in bättre i samhället med hjälp av golfklubbens nätverk.

Framefotboll – fotboll för flera

Framefotboll är en ny sport där spelarna använder en bakåtvänd rollator eller gåstol för att röra sig på planen. ”Målet är att alla ska känna sig välkomna”, säger Fredrik Quistbergh på Stockholm Framefotboll.

Skip to content